Marmara Denizi'nde salya: "Müsilajın suyun altındaki sonuçlarından korkuyoruz"

 • katma 18 gün önce

  BBC News Türkçe

  Marmara Denizi geçen yılın sonundan bu yana su yüzeyini ve derinlerini saran ve "deniz salyası" olarak adlandırılan müsilajla boğuşuyor.

  BBC Türkçe, Marmara Denizi'ne kıyısı olan ve son günlerde müsilaj akıntılarının yoğun olarak görüldüğü Erdek sahilinde dalış yaparak Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Profesör Mustafa Sarı ile beraber denizin altındaki son durumu inceledi.

  Dalış sırasında, müsilaj tarafından çevrelenmiş, hayatları tehdit altında olan sünger kümelerini, deniz tabanında yüzeyleri müsilaj ile kaplı olan pinaları ve diğer deniz canlılarını görüntüledi.

  Müsilaj oluşumu, özellikle denizin derinliklerindeki hareketsiz canlıların üzerini sararak yaşamlarını tehdit ediyor. Denizin yüzeyinde görülen tabakalar ise altlarında yer alan deniz canlılarının oksijen almalarını engelleyerek ölmelerine sebep oluyor.

  Prof. Dr. Sarı müsilaj oluşumunun üç temel tetikleyicisi olduğunu söylüyor; küresel iklim değişimine bağlı olarak Akdeniz havzasında sıcaklıkların yükselmesi, yanlış atık yönetimi ve durağan deniz şartlarına sahip Marmara Denizi'nin yapısı.

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Marmara Denizi'ni saran ve çevresel kaygılara neden olan müsilajla ilgili "acil eylem planı hazırladıklarını" ve atılacak adımları Pazar günü paylaşacaklarını söyledi.

  Prof. Dr. Mustafa Sarı, Marmara Denizi'nin ekolojik dengesinin yerine gelmesi için atık politikasının gözden geçirilmesi gerektiğini aktarıyor ve Marmara Denizi'ni kurtarmak için deniz ekosistemine yardımcı olunması gerektiğini söylüyor.

  Haber \u0026 Video: Neyran Elden
  Dalış ekibi: Neyran Elden, Mustafa Sarı, Tacan Benli
  Su altı görüntüleri: Neyran Elden, Mustafa Sarı
  Grafikler: Osman Kaytazoğlu

  BBC Türkçe internet sayfası: www.bbc.co.uk/turkce
  Facebook: bbcturkceservisi
  Twitter: bbcturkce
  Instagram: bbcturkce

Erhan Akyol
Erhan Akyol

DÜNYAYI ÖLDÜRÜYOR İNSAN OĞLU YAKINDA DÜNYA İNSANLARDAN ÖCÜNÜ ALACAK ÇÜNKÜ İNSAN DOĞAYA UYUM SAĞLAYAMADI SAĞLAYAMADIĞI İÇİN ÖLÜMLER KAÇINILMAZ RÜZGAR DENİZ DEPREM DOĞA YANARDAĞLAR ZAMANI GELİNCE BUNUN BEDELİNİ KAT BE KAT İNSANDAN ÇIKARAK BU DOĞAYA ZARAR VERENLER KÜRESEL ZENGİNLER AMA BEDELİNİ DÜNYA İNSANLARI ÖDEYECEK NEDEN BÖYLE OLDU DERSEN BEN BU DÜNYA İÇİN NE YAPTIM Kİ DÜNYA BANA NE VERSİN DE KENDİNE.

3 saatler önce
Barbosa Vlad
Barbosa Vlad

Devlette şuan fetöden tehlikeli soyguna dayalı bir akp yapılanması var. Bu yolsuzluk ve ranta girmeyenleri harcıyorlar. Devletin milletin bekaası için fetö gibi bunlarında temizlenmesi şart

3 saatler önce
Lili
Lili

Tek sorun fabrikalar, bütün fabrikalar atıklarını döküyor, Marmara Denizi açık değil etrafı karalar ile kaplı bütün fabrikalar denize atınca deniz ne yapsın nefes alamıyor artık fabrikalara filtre zorunluluğu gelmeli ceza yazınca birşey olmuyor direk yasa gelmeli ,yere çöp atmanın bile cezası gelmeli

3 saatler önce
Şükran Gürçay
Şükran Gürçay

Hükümet bu konuda ne yapıyor acaba? Kodamanların fabrikalarında n zehirli atıklar nereye ne şekilde atılıyor? Bu kadar lağım ne şekilde marmaraya bırakılıyor? Coğrafyamıza sahip çıkalım. Saçmalık. Sen ne kadar vatanını seversen sev. Yetkin kişiler ehil değilse hepsi boş.

4 saatler önce
DoRuK KıZıLTePe
DoRuK KıZıLTePe

bizim hatamız aman boşver yinede temizlenir diyerek çöplerimizi attık ve eserimiz karşınızda doğa herzaman intikamını alır ve şimdide denize bakmak yerine gökyüzüne bakmamız lazım

4 saatler önce
Sudenaz Balık
Sudenaz Balık

"Ya Marmara Denizini yaşatacağız ya da Marmara Denizin'den vazgeçeceğiz"

5 saatler önce
Sudenaz Balık
Sudenaz Balık

"Bu Marmara Denizi madem ki yaşıyosa bu yaşama saygı duymamız lazım " DOĞAMIZI TEMİZ TUTUP KORUYALIM .

5 saatler önce
Sudenaz Balık
Sudenaz Balık

Bız insanlar maalesef ki doğamızı mahvediyoruz herkes bunun farknda fakat kimse bisi yapmıyor göz göre göre marmara denizi yok oluyor ve en çok beni üzen de kimsenin bişi yapmaması :)

5 saatler önce
Aytaç Aytaç
Aytaç Aytaç

Şimdi ye kadar hic mi fark etmədilər çok yalnış yanaşma var tabiyata

5 saatler önce
önder soylu
önder soylu

İllallah ettiren youtube reklamları

5 saatler önce
Karanlığımsın
Karanlığımsın

İstanbul kadar görgüsüz bir millet yok, şuna bakın yaa çok üzücü çok yazık gerçekten.

12 saatler önce
aga noluyo aga
aga noluyo aga

Çok üzüldüm

13 saatler önce
Mehmet Hayal
Mehmet Hayal

Hak İlahi adalet yerini buldu Yüce RAB'BİMİZE çok şükür.🤲🙏

16 saatler önce
Emran Serter
Emran Serter

.

16 saatler önce
Ferhat
Ferhat

Geri kalmış bir ülkede normal bir şey. Akpden önce chp vardı. Nurettin özen adında hırsız. Onun zamanında insanlar nefes alamıyordu. Sonra Tayyip geldi. Ne değişmiş hiçbir şey. Koskoca denizi mafettiniz daha çok kazanmak için fabrikaları olmadık yerde açtırdınız denetlemediniz yok ettiniz doğayı. İşin gülünç tarafı da biz hepberaber yok ettik diyor siyasiler. Olum siz ettiniz ben değil katiller

18 saatler önce
PERÇEM232
PERÇEM232

Hepsi Akpenin suçu

22 saatler önce
İtadori Yuji
İtadori Yuji

Peki bu sorunun taa 2007 yılında ortaya çıkacağının söylenmesi ama şuan ki belediye ye suçun atılması cidden iyimisiniz bu öyle bir kaç ayda aniden ortaya çıkacak bir şey değil çok uzun bir süreç ve bu müdahale edilmesi gerekilen zamanda bir şey yapılmadığı için şuan bu durumda…

Gün önce
RollingTube T
RollingTube T

Bide kanal istanbul yapacaklar dahada batiracaklar bu isi

Gün önce
Recep TAŞCI
Recep TAŞCI

Bu bir günde mi oldu? Onlarca bu işle uğraşan insan var neden bi önlem almadıda haberlere çıkınca veya yüzeye çıkınca herkes seferber oldu.

Gün önce
Mustafa Kemal
Mustafa Kemal

Cahil ve bencil halkımızın denize attıkları pisliklerin yüzünden oldu bu durum. Bütün balıklar öldü.

Gün önce
Hakan Masa
Hakan Masa

"Marino Morikawa" bu adam bir nano teklonoji kullanarak gölü temizlemişti belki Marmara da iş yarar belki denesinler bi

Gün önce
istanbul travel channel
istanbul travel channel

Kanal İstanbul harfiyatı nereye dökülecek büyük ihitimalle biliyor musunuz?İstanbul'un kuzeyinde ki o güzelim sahillere ,kumsalara dolduracaklar o toprağı hepten mahvedecekler ekosistemi.Allah bu şehirden en kısa sürede gitmeyi nasip etsin diyorum.Kanazalizasyonda yaşayan fareler gibiyiz.

Gün önce
Cihan Yigit
Cihan Yigit

Bunlar hep ülkeyinin geldigi cürümüşlügün ugursuzlugun denizlere yansıması bu durum degişmesse bakalım daha ne felaketler gelecek ülkenin başına yani bu gaflet delalet hatta hıyanet bide ben ekleme yapim nankörlük ve cürümğşlük döneminden ülke kurtulmassa gerisini bilmem artık

Gün önce
Yagzi
Yagzi

Marmara öldü , geçmiş olsun , hayla Cumhurbaşkanı veya yöneticilere laf edenleri içeri atmak ile uğraşşın devlet , lanet olsun size !

Gün önce
Busenur Yüksel
Busenur Yüksel

Belgesel tadında oldukça bilgilendirici bir paylaşım olmuş, teşekkürler. Umarım bu sorunu yakın zamanda çözebiliriz...

Gün önce
Fatih Serilmez
Fatih Serilmez

Almanya yıkılan evlerin molozlarını otoyol kullanımında kum olarak dönüştürüp kullanıyor hiç bir şeyi israf etmiyor bide bize bak ama Almanya bizi kıskanıyor 😒

Gün önce
can münüklü
can münüklü

Sonunda bitirdik her şeyi. Çocuklarımız belli yaşa gelip yüzümüze tükürdüğünde anlarız ne yaptığımızı.

Gün önce
Yunus Emre Yıldırım
Yunus Emre Yıldırım

Bitane daha temel atmama töreni istiyoruz.

2 gün önce
Alone Sniper
Alone Sniper

Herşey çok güzel olacak :)

2 gün önce
Hasan Yıldırım
Hasan Yıldırım

Hayırlı günler hocam,çok faydalı bilgiler vermişsin ve çok cicili bicili konuşmuşsun ama,ben senin kadar kibar olamayacağım.Ben Ege'de yaşıyorum ama,Marmara'nın ölümü,beni de kahrediyor.Güzel Marmara'mızı kirleten, Allah'ın belası fabrikalar,sanayi üretiminden,tamamen vazgeçecek,evlerin atık çamaşır suları ve yanık zeytinyağları ve lağım suları denize boşaltılmayacak.Marmara denizinin,tek kurtuluş yolu bu...

2 gün önce
yohum
yohum

Üzülüyorum üzülüyorum bi tek hayvanlara

2 gün önce
Enis Çanlı
Enis Çanlı

KAHROLASI SANAYİCİLER...KAHROLASI BELEDİYELER..VE DE HER VALİ,HER BELEDİYE BAŞKANI DEĞİŞİMİNDE TOZLU RAFLARDAN DEFALARCA İNEN,İNCELENEN,İLAVE KARARLAR ALINIP,TEKRAR YERİNE KONAN"ÇEVRE RAPORLARI"..."YALAN SÖYLEMEKTEN,PALAVRA ATMAKTAN UTANMAYAN YÖNETİCİLER,BÜROKRATLAR,BAKANLAR..ECELİNİZ GELDİĞİNDE TOPUNUZU MÜSİLAJ DOLU ÇUKURLARA GÖMSEK ÖFKEMİZ AZALMAZ..

2 gün önce
HUSEYIN DELIBAS
HUSEYIN DELIBAS

boş boş konuşuyor.. sorunun nedenini bile araştırmadan lak lak konuşuyor.. Prof olmuş bi de!!!!

2 gün önce
Khada Jhin
Khada Jhin

Öyle bir his ki bu,üzülüyorsun çok üzülüyorsun ama elinden bir şey gelmiyor.Teknoloji çağındayız her boktan şeylere derman bulunurken doğal ortamlar zarar gördüğünde,insanoğlu izlemekle yetiniyor.

2 gün önce
Sadece Kaan
Sadece Kaan

Denizler beni hep korkutur sadece yüzeyden izlemekle yetinirim bunları görünce gözlerim doldu duygularım hassas değil ama ağlamaktan kendimi alamadım biz sadece piyonuz Türkiye'de ki bilim insanlarının yetkisi yok yetkili olanların da bilgisi yok neden yani neden ülkede siyaset yerine gelişim öncelik olmuyor gelişmek son bulan bir olay değil ömür boyu ve nesilden nesile olan sonsuz bir süreç neden gelişemiyoruz neden birbirimizi yiyoruz neden

2 gün önce
miran kapar
miran kapar

ülkenin elinden tutulacak bi yanı kalmadı resmen

2 gün önce
Con Gusto Tarifler Diy
Con Gusto Tarifler Diy

Doğayı etkileyen sadece insanoğlu neden başka canlıların bunda katkısı yok lütfen duyarlı olalım tüm canlılara hemde ülkemize sahip cıkalım çok zor birşey değil bu...

2 gün önce
Volkan Atalay
Volkan Atalay

10:13 ayrıntıya dikkat .

2 gün önce
Uğur Yıldırım
Uğur Yıldırım

"Cehape döneminde ki Haliç'i iyi biliriz" diyenler nerde? Bi gelsinler iki çift lafım olacak.

2 gün önce
Emre Soykan
Emre Soykan

Ben bir Türk vatanseverim fakat dış güçler galiba bu coğrafyaya bizden daha iyi davranırlar...

2 gün önce
Korona bitsin artık
Korona bitsin artık

MARMARA NEFES ALSIN

2 gün önce
음모 소녀
음모 소녀

😓✋🏻

2 gün önce
François Gönenç
François Gönenç

Sismik bir faaliyet var ve doğal gaz çıkıyor. Köpüğün nedeni basınç kontrolünde kullanılan azot diye biliyorum ve endüstride kullanmayan yok. Ancak diğer bazı gazlar da buna neden oluyormuş. Muhtelif yerlere test sondajı yapılarak var olan muazzam gaz rezervi değerlendirilmeli. Yüzüğü nerede kaybettinse orada aramak yani. Tahrip edici Dip balıkçılığı da marmara için bir süre yasaklanmalı.

3 gün önce
François Gönenç
François Gönenç

Deprem oldu. Kandilli'ye göre 4,2 derinlik 7km. Kanal istanbul ki kesinlikle gerekli ve yapılırken florayı yeniden canlandıracak sistemler düşünülmeli.

2 gün önce
Büşra Doğan
Büşra Doğan

"Kasımdan beri izlemliyoruz"diyor peki neden hiç bişey yapılmıyor Türkiye gibi Cenneti Cehenneme çevirdiler,el birliğiyle başarıyoruz durmak yok yola devam...

3 gün önce
Atlantis
Atlantis

Üstünü temizleseler ne olacak ki bir daha oluşacak suyun rengi bile gitmiş acil çözüm getirilmeli bunu söylediğim için tüm kalbimle milletime ve doğaya acıyorum ama yetkililer doğa için olmasa bile turizm için bunu acil çözmek zorundasınız.

3 gün önce
Mahir Karataş
Mahir Karataş

İşyerine gitmek için durakta servis beklerken x marketin önünde alışveriş yapan bir şahıs gelip oturdu yedi içti çöpünü öylece bırakıp giderken tepki göstererek çağırdım utanmıyormusun diye 10 metre mesafede çöp konteynırı var al götür oraya at şeklinde uyardım utanmaz adam sanane diyor birde 😡😡😡

3 gün önce
meatpyramid
meatpyramid

Demokrasi ölünce doğanın koruyucusu kalmadı, artık tek yapabileceğimiz gidenlere üzülmek...

3 gün önce
Murat Kotbas
Murat Kotbas

Ne ekersen onu biçersin. Doğaya ne verirsen fazlasını fazlasıyla geri alırsın. Bu müsilaj değil cehaletin resmidir.

3 gün önce
amber Adamdır
amber Adamdır

Doğa Bizden “İntikam” alıyor. 😔

3 gün önce
Melek *
Melek *

Ya kim sahip çıkacak bu ülkeye deliricem aklım almıyo artık. Aynı hataları yapıp farklı sonuçları bekliyoruz. Her şeyin bi zamanı bi miktarı vardır. Bunlara sebebiyet veren şeyleri bitirmek bizim elimizde . Daha bilinçli olalım, büyük resmi görmek önemli

3 gün önce
Sena Seyrek
Sena Seyrek

İçim acıyor. Bu dünya bizi üstünden silkelemeye başladı. Dünyanın bakterileriyiz biz insanoğlu..

3 gün önce
Halunke
Halunke

Vatan sever vatan hainleri ülkeyi cehenneme cevirdiniz. Olsun aya sofiada dua edip kurtuluruz bu belalardan.

3 gün önce
SEZE !%!%!
SEZE !%!%!

Kirlenen tek deniz değil. Tüm dereler göller tarım arazileri. Beynimiz kalbimiz ruhumuz hepsi kirlendi.

3 gün önce
hmt clkr
hmt clkr

Keşke herşeyi alanında uzman olan kişiler yönetebilse.maalesef sistem berbat ülkede.

3 gün önce
Emir Arda
Emir Arda

Ekrem imamoğlunu suçlayıp dalga geçenler olmuş siz cidden koyu akpli falan mısınız ? Marmara denizi nerede bir bakın azcık coğrafya öğrenin marmara sadece istanbula bağlı değil bunu Çevre ve Şehircilik bakanlığının yapması gerek 1 belediye başkanı ile yapamazsınız.

3 gün önce
fatma ekin
fatma ekin

Her şey ne kadar farkında olmasakta bu olanlar bizim yüzümüzden biz elimizde olan bu güzel coğrafyayı korumak yerine kirletmeyi tercih ediyoruz sonra kendi yaptığımız hatları temizlemeye çalışıyoruz ne kadar güzel söylemiş atalarımız (Ne ekersen onu biçersin) biz kirletik biz çekiyoruz bu kötü durumu allah bizi ıslah etsin 😥😥

3 gün önce
Ozgur Kon
Ozgur Kon

Resmen agladım bunun hesabını doğa bizden soracak öyle bi sorucak ki hepimiz anyayı konyayı görücez

3 gün önce
şehiraltı
şehiraltı

🌏

3 gün önce
şehiraltı
şehiraltı

🌏

3 gün önce
şehiraltı
şehiraltı

🌏

3 gün önce
şehiraltı
şehiraltı

🌏

3 gün önce
şehiraltı
şehiraltı

🌏

3 gün önce
şehiraltı
şehiraltı

🌏

3 gün önce
şehiraltı
şehiraltı

🌏

3 gün önce
Özlem Biçer
Özlem Biçer

Dünyamızı, harika ekosistemimizi kendi ellerimizle yok ediyoruz! Kimse kimseyi suçlayamaz veya ben yapmadım diyemez! HEPİMİZ yok ediyoruz!

3 gün önce
Holidaycheck Check Holiday
Holidaycheck Check Holiday

ERDOGAN VE CETESI !

3 gün önce
Biri
Biri

CHP yi durdurdukları sürece Trakya ölmeye devam edecek

3 gün önce
Büşra Kahveci
Büşra Kahveci

Sen deniz patlıcanını denizlerin akciğerlerini avlayıp yurtdışına satarsan olacağı bu çok yazık çok 🥺🤦‍♀️😔

3 gün önce
Mustafa Beşiktaş
Mustafa Beşiktaş

İstanbulda,İstanbullular hariç herkes memleketlerine gönderilmeli,İstanbula geçici izinle girilmeli tıpkı moskova gibi ve İstanbul'daki fabrikaların 100de 70 i kapatılmalı

3 gün önce
M. ARI
M. ARI

Kimse kusura bakmasın bilim subu hikaye Rabbul Alemin dünyanın sonu geliyo diyo güç yetmicek görücez musilaj denileni temizlemeye

3 gün önce
Mami Senpai
Mami Senpai

ya bi git bilime ihtiyacımız var olmayan arap hikayelerine değil

2 gün önce
Nihal Güneş
Nihal Güneş

Küfür etmek istemiyorum yazık canım denizi ne hale getirdiler

4 gün önce
Zeliha Sasmaz
Zeliha Sasmaz

Atik yukunu azaltmak degil cozum atiklarin atilmasina izin vermemek devam ederse ege ve karadenize de bulasacak ve bu hizla da oyle olcak sanirim

4 gün önce
kubra nazar
kubra nazar

Deniz artik kusuyor pisligi mizi bu vebal deilmidir islam dini sadece namaz ve oruç dan ibaret sanan cahiller bilsinlerki yere dahi tukurmeyi mekruh sayan bir dinimiz var

4 gün önce
kubra nazar
kubra nazar

Topragi zehirledik yetmedi denizlerde bitiyor haka devlet diyorsunuz bizler birey olarak hicmi sucumuz yok...

4 gün önce
Xv_Brayn
Xv_Brayn

Lütfen bunu yayın, denizimizi, denizlerimizi, doğamızı koruyalım ve bilinçlenelim. Rica ediyorum.

4 gün önce
Ba Dailys
Ba Dailys

Kimse kusura bakmasın sen ben bunu tek başımıza yapmadık Marmara’nın müsilaj sorununa bizzat biz neden olmadık. Ülkeden önce dünyamız için hepimiz elbette seferber olacağız dünya da bizim ülke de. Ama onca denetlenmeyen, kafasına göre iş yapan iktidar yanlısı fabrika sahibi ve uzmanların lafını dinlemeyen rüşvetçi politikacı varken kusura bakmayım Ankara’dan ağrı ben yapmadım bunu. Hemen biz yaptık vah vuh diyip oturacağınıza sorumluluların işini yapmasına izin verecek liderlere yönetimi bırakın. Şimdi linç yiyecem ama her şey siyasetten geçiyor arkadaşlar. Ve başımızdaki insanların bilim insanlarının uyarılarına kulak vermediğini biliyoruz. Kısaca her şey bizim elimizde. Biraz düşünün..

4 gün önce
Mustafa Tapac
Mustafa Tapac

Ne kaetv

4 gün önce
Ayşe Bayraktar
Ayşe Bayraktar

Ekrem basgan sag olsun

4 gün önce
Birol Altun
Birol Altun

Yalıda oturanları merak ettim şimdi

4 gün önce
Aslıhan Taş
Aslıhan Taş

Bu görüntü bir yerden tanıdık gelmeli aslında bize bu oluşan ölümcül kutuplar değil mi? yani bizim bir zamanlar kutup da yaşayan canlıların yasam alanlarını daraltıp, ölümlerinde sebep olduğumuz ve hatta günümüzde yok olmaya başlamasına sebep olan bizlere orda yasayan canlıların bedduası gibi diye biliriz bi nevi. Doğayı kısıtladikca ve yok edilmesine çay kaşığıyla olsa dahi katkı sağladıkça kendimizi yok ediyoruz aslın da kısacası doğa biziz ,biz doğayız , kim ister kendini yok etmeyi ? Peki !

4 gün önce
Adana seyhan emrah Türkiye
Adana seyhan emrah Türkiye

Yasatalim

4 gün önce
bensamet
bensamet

KIYAMET YAKLAŞIYOR ....

4 gün önce
Legna D
Legna D

Bu ulkenin en buyuk sorunu saygısızlıktır.Vatana saygisiz,dogaya saygisiz ,gence saygısız ;saygılı adaletli iyi yurekli olmayi ,merhameti bir türlü idrak edememektir.

4 gün önce
Güneş Ekiz
Güneş Ekiz

Okullarda 1 hafta sonra unutulacak ezberlerdense biraz çevre bilinci öğretseler keşke...

4 gün önce
Erhan EROĞLU
Erhan EROĞLU

Güzel ülkeme resmen operasyon yapılıyor diye düşünüyorum, geçen gemilerden birinin ilmini bilmediğimiz bir kimyasal bırakmadığını birilerinin talimatıyla tabiki... nerden bilebiliriz!!!... nedense kanal istanbul fikriyatından sonra oluşu ayrı bir soru işareti!!!!!!! Olamaz mı??? Böyle bir şey resmen biyolojik savaş!!.

4 gün önce
Mustafa Kemal
Mustafa Kemal

Vahh zavallı balıklar 😢

4 gün önce
Ferit Özağaç
Ferit Özağaç

ELİM KIRILSAYDI DA EKREM İMAMOĞLUNA OY VERMESEYDİM VERDİĞİ HİÇBİR SÖZÜ TUTMADIĞI GİBİ İSTANBULU CEHENNEME ÇEVİRDİ SEN DE BALONMUŞSUN!!!

4 gün önce
Mami Senpai
Mami Senpai

ferit abi beynin var dimi? iki dk düşünsene sence bu 2 yılda oluşucak şey mi? ya da marmara sadece istanbuldan mı ibaret? Allah bi beyin vermiş kullansana azıcık

2 gün önce
Sıla
Sıla

buna sebebiyet verenlerden artık nefret ediyorum ben hiç bir şey yapmamış iken o fabrikalar yüzünden bu yaşlarımda o denizin tadını çıkarmama izin vermedikleri için nefret ediyorum

4 gün önce
Şokki Mokki
Şokki Mokki

Türkcədə "selik" sözü ilə "tüpürcək" sözü var ikən niyə "musilaj" ilə "salya" sözlərini qullanırsınız?

5 gün önce
Şokki Mokki
Şokki Mokki

@Rüveyda ÇİFTCİ Yoxdursa, artırmaq gərəkdir.

3 gün önce
Rüveyda ÇİFTCİ
Rüveyda ÇİFTCİ

Bizim kullandığımız Türkçede selik veya türpürcek sözcükleri yok.

3 gün önce
serkan
serkan

Arıtma tesislerini kapatan chpli belediyeler bunun bedelini ödemeli ülkeyi bukadar hızlı kirleteceklerini tahmin etmezdim.

5 gün önce
Mehmet Güven TAŞCI
Mehmet Güven TAŞCI

Ben bu ülke sınırları içinde yaşayan bir çeşit topluluğun bırakın dünyasever olduğunu, vatansever olduklarına dair zerre inancım yoktur. Her konuda olduğu gibi içi kof, sahte, laf olsun diye , mış gibi bir halette yaşayan değersiz , süreksiz, değişken ve dönüşken zihniyete sahip bir topluluktan bir şey beklemek bana artık aptallık gibi geliyor. Ümitsizlik değil bu, maalesef bu topluluğun kaderi, özelliği, karakteri bu. Yaşayacaklarına katlanacak SS , yaşayacakları kendi eserleri..

5 gün önce
Ali Görkem CAR RACİNG✓
Ali Görkem CAR RACİNG✓

CHP Zihniyeti

5 gün önce
okhan döleneken
okhan döleneken

Marmara denizini geri almak istiyorsak marmara denizine yardım edelim 🌊

5 gün önce
okhan döleneken
okhan döleneken

Her şey bizim suçumuz

5 gün önce
Zeynep A.
Zeynep A.

Zavalli deniz 25 milyon insanin pisligiyle mucadele ediyor..oraya gelen gemiler dis devletlerden onlar bile birakiyor kimyasallar artigi..

5 gün önce
Mert Çınar
Mert Çınar

Beyaz adam paranın yenilemeyeceğini anladığında, müsilajı yemeyi deneyecektir ( müsilaj atasözü)

5 gün önce
Medine Sultan Acar
Medine Sultan Acar

hani susamam diue bir şarkı yarya orda dendiği gibi sularımız biticek şarkıyı dinleyin derim

5 gün önce
Güneş C.
Güneş C.

Gözlerim dolu izliyorum DENİZ RESMEN HASTALANMIŞ ve sebebi biziz

5 gün önce
Aşk, Maşukların zaferidir.
Aşk, Maşukların zaferidir.

Bence bu depremin habercisi

5 gün önce
Bocanegra 34
Bocanegra 34

Denizlere sahip çıkılmadı be denizlere bile Zarar verdi insanoğlu en çok bu yıl göründü her yıl istanbul boğazın da kısmi görünüyordu. Denizleri kirletmeyelim atıkları denizlere dökmek çözüm değil. Denize atınca deniz temizlemiyor buyrun 😢

5 gün önce
irem
irem

Sahilde otururken içtiği içeceğin şişesini denize atanlar yüzünden böyle.. Ya ben denize çorabını atanı gördüm Karaköy sahilinde böyle rezillik olmaz, mağarada yaşayan bile daha iyidir bunlardan.

5 gün önce

Sonraki

SURVİVOR YENİ BÖLÜM FRAGMANI | PERFORMANS FİNALİ!

1:26

Sen Çal Kapımı 42. Bölüm Tanıtımı

0:46

Sen Çal Kapımı 42. Bölüm Tanıtımı

MF Yapım

görünümler 516 B

Dipteki Tehlike | TRT Belgesel

26:36

Dipteki Tehlike | TRT Belgesel

TRT Belgesel

görünümler 138 B

Kanal İstanbul'un çevreye etkisi ne olacak?

19:03

Kanal İstanbul'un çevreye etkisi ne olacak?

BBC News Türkçe

görünümler 265 B

Kanal Istanbul Part 1: What is Kanal Istanbul?

8:07

Kanal Istanbul Part 1: What is Kanal Istanbul?

BBC News Türkçe

görünümler 393 B

Хива. Застрявшие в Средневековье | АЗИЯ 360°

22:29

Хива. Застрявшие в Средневековье | АЗИЯ 360°

Настоящее Время. Док

görünümler 171 B

CNN TÜRK - Canlı Yayın ᴴᴰ

CNN TÜRK - Canlı Yayın ᴴᴰ

CNN TÜRK

görünümler 2 B

SURVİVOR YENİ BÖLÜM FRAGMANI | PERFORMANS FİNALİ!

1:26

Sen Çal Kapımı 42. Bölüm Tanıtımı

0:46

Sen Çal Kapımı 42. Bölüm Tanıtımı

MF Yapım

görünümler 516 B

Burak Elmas'tan Seçim Sonrası Flaş Fatih Terim Açıklaması

8:03

Milli Takımın Gruptan Çıkma İhtimali #Euro2020

1:12

Milli Takımın Gruptan Çıkma İhtimali #Euro2020

Tahsin Hasoğlu

görünümler 483 B

Hay Hay

3:39

Hay Hay

Hadise - Topic

görünümler 318 B